Vánoční stromeček ve VýklekáchKurz ICE diver - zpráva o průběhu kurzu.

V posledních lednových dnech (30. - 31.01.2010) proběhl kompletní specializační kurz potápění pod ledem.
V sobotním dopoledni zasedli adepti tohoto kurzu ve vyhřátých prostorách Domečku k teoretickým přednáškám.
Kromě teoretie potřebné pro bezpečné ponory pod ledový příkrov se od Kuby také dozvěděli, jak provozují potápění pod ledem vojenští potápěči.
Odpoledne, po lehkém obědě, se celá skupina přesunula na Tovačovské jezero Dombas.
Jak se později ukázalo, tato volba lokality nebyla nejšťastnější. Celá skupina složená z kurzistů, nezbytného povrchového doprovodu a instruktorů připravila v ledu vzorový vstup do vody a začalo chystání tří samostatných skupin na ponor.
Tento, pro adepty kurzu, první ponor pod hladinu zamrzlé vody byl celkem náročný i s ohledem na špatnou viditelnost na zvolené lokalitě. Maximální vzdálenost, na kterou dosvítily výkonné svítilny a šlo dohlédnout byla okolo 4 metrů. Navíc protože zimní čas běží jaksi rychleji se ponor poslední skupiny změnil na ponor skoro noční.
V neděli pak praktická část kurzu probíhala na již notoricky známé lokalitě lomu Výkleky. Skupina kurzistů se nám ze zdravotních důvodů zmenšila o jednoho člena a prořídl i povrchový doprovod. Oč bylo náročnější dopravit po zasněžené cestě potápěčské vybavení na hladinu lomu a připravit potřebnou díru v ledu, o to byl krásnější ponor. Viditelnost dosahovala hodnot okolo 20 metrů a proto se nám "atrakce" tohoto lomu ukázaly v celé své kráse.
Závěrem lze konstatovat, že adepti kteří splnili předepsané podmínky tohoto kurzu, si počínali zodpovědně a můžeme jim s klidným srdcem popřát spoustu nádherných a bezpečných sestupů do ledového království a návratů z něho.

zapsal: Zbyněk